Jak zaplanować dzień z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zawsze powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara mądrość mówi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie codzienne obowiązki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie cały czas chciał picia. W pierwszych dniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie wołało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie martw się, gdy na początku troszczenie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.

Powered By WordPress |